Artist List 2008 Grantees Donate Now Return to RHM Foundation Home
2011 Artist Nominee Gallery
2011 Grantees
Larry Bamburg
Yve Laris Cohen
Cynthia Daignault
David Horvitz
Andrew Lampert
Virginia Overton
David Benjamin Sherry
Ryan Sullivan
2011 Nominees
Hector Arce-Espasas
Soledad Arias
Colleen Asper
Nicole Awai
Malado Baldwin
Larry Bamburg
Alisa Baremboym
Bianca Beck
Amy Bennett
John Bentham
Ana Cardoso
Tova Carlin
Henry Chapman
Sayhey Chung
Ofri Cnaani
Cynthia Daignault
Dru Donovan
Celeste Dupuy-Spencer
Allison Freeman
Sam Friedman
Aaron Gilbert
Julio Grinblatt
Van Hanos
David Horvitz
Seth Indigo Carnes
Breehan James
Lisa Jo
darren jones
Zak Kitnick
Josh Kline
Lucas Knipscher
Simon Ko
Ellie Krakow
Ella Kruglyanskaya
ANNA KUNZ
Shawn Kuruneru
Margaret Lee
Dan Levenson
Nancy Lupo
Erika Mahr
Katherine Mangiardi
Ioana Manolache
Michelle Matson
Chris Medina
eve mosher
David Mramor
Mamiko Otsubo
Virginia Overton
Valerie Piraino
Carrie Pollack
Andy Pomykalski
Shawn Powell
Nathlie Provosty
Jory Rabinovitz
Tanea Richardson
Daniel Rodriguez
Carissa Rodriguez
Adele Roeder
Georgia Sagri
Carolyn Salas
Edgar Serrano
David Benjamin Sherry
Jill Sigman
Mary Simpson
Rita Sobral Campos
Ryan Sullivan
Naama Tsabar
Antek Walczak
Jeremy Willis
Nicole Wittenberg
Viola Yeşiltaç
Anicka Yi
2011 Nominees
(video/film, performance art, or time/motion-based art)
Becca Albee
Einat Amir
Genevieve Belleveau
Orit Ben-Shitrit
Katie Cercone
David Antonio Cruz
David Dempewolf
Walter Dundervill
Tamar Ettun
Andrea Geyer
Ali Hossaini
Jessica Houston
Hisao Ihara
Mayumi Ishino
Lauren Kelley
Ryan McNamara
Jessica Ann Peavy
Matt Posey
Jacolby Satterwhite
lior shvil
Kikuko Tanaka
Alex Waterman
2010 Grantees
Michele Abeles
Ethan Breckenridge
Nikolas Gambaroff
Vlatka Horvat
Deana Lawson
Emily Roysdon
Ricardo Valentim
2010 Nominees
David Abir
Deville Cohen
Jay Anderson
Noel Anderson
Rob Andrews
Steven Baldi
Aisha Tandiwe Bell
Miles Huston
John Bentham
John Bianchi
Per Billgren
Zen Browne
Boris Chesakov
Milano Chowkwanyun
Tracy Cirves
Ian Cooper
Aida Sehovic
Paul Cowan
Grayson Cox
Katrina Del Mar
Peter Demos
Molly Dilworth
Marti Domination
Celeste Dupuy-Spencer
Dick Evans
Gabert Farrar
Maximiliano Ferro
Ryan Foerster
Victoria Fu
Michael Stuart
J. Kara Hamilton
Van Hanos
James Hoff
Tine Kindermann
Matthew Kirk
Elisabeth Kley
Josh Kline
Ellie Krakow
Ella Kruglyanskaya
Margaret Lee
Simone Leigh
Jodie Lyn-Kee-Chow
Laura Marsh
Aubrey Mayer
David Mramor
Jo Nigoghossian
Megan Plunkett
Virginia Poundstone
Zak Prekop
Noam Rappaport
Carissa Rodriguez
Francesca Romeo
Tara Ruth
Leslie Smith III
Ryan Sullivan
Naama Tsabar
Stefanie Victor
Rebecca Watson Horn
Natalie Westbrook
Lizzie Wright
Amy Yao
Anicka Yi
Natalia Yovane
Bryan Zanisnik
2010 Nominees
(video/film, performance art, or time/motion-based art)
Einat Amir
David Antonio Cruz
David Dempewolf
Walter Dundervill
Andrea Geyer
Ali Hossaini
Genevieve Belleveau
Hisao Ihara
Mayumi Ishino
Lauren Kelley
Ryan McNamara
Jessica Ann Peavy
Matt Posey
Jacolby Satterwhite
Lior Shvil
Kikuko Tanaka
Alex Waterman
2009 Grantees
(2009 press announcement)
Jennifer Cohen
Alexander Fleming
Alice Omalley
Matt Sheridan Smith
Alexandre Singh
Rashaad Newsome
Mary Reid Kelley
Rona Yefman
2009 Nominees
Becca Albee
Betsy Alwin
Scott Andresen
Colleen Asper
Karen Azoulay
Steven Baldi
Mark Barrow
Jay Batlle
Jeana Baumgardner
Jason Robert Bell
John Bentham
Caitlin Bermingham
Michael Berryhill
Anna Betbeze
Ethan Breckenridge
Maya Brym
Scott Calhoun
Julia Chiang
Jennifer Cohen
Ian Cooper
Mira Dancy
Tm Davy
Stephanie Diamond
Jennifer Dierdorf
Jennifer Dudley
Gregg Evans
Liam Everett
Alexander Fleming
Paul Gabrielli
Mark Golamco
Pauline Halper
Heather Hart
Wayne Hodge
Martine Kaczynski
Jesal Kapadia
Palyzeh Kashi
Nikki Katsikas
Jayson Keeling
Selena Kimball
Zak Kitnick
Erin Knutson
Joshua Kolbo
Paul Kopkau
Yui Kugimiya
Simone Leigh
Sam Martineau
Rachel Mason
Emcee C.m. Master Of None
Michelle Matson
Amir Mogharabi
David Mramor
Jeanette Mundt
Brian Oconnell
Alice Omalley
Rosemarie Padovano
Zach Poff
Ronny Quevedo
Fay Ray
Gabriel Reese
Tanea Richardson
Sean Riley
Ryan Roa
Carlos Sandoval De Leon
Maya Schindler
Karen Seapker
Matt Sheridan Smith
Erin Shirreff
Alexandre Singh
Gibb Slife
Rita Sobral Campos
Ryan Sullivan
Ryan Sullivan
Eric Taylor
Jeffrey Tranchell
Mary Valverde
Philip Vanderhyden
Jessica Watson
2009 Nominees
(video/film, performance art, or time/motion-based art)
Aisha Bell
Amber Boardman
David Antonio Cruz
Diane Dwyer
Nicky Enright
Lamprecht/moderegger Eteam
Zachary Fabri
Victoria Fu
Wojciech Gilewicz
Dustin Grella
Michelle Handelman
Joey Huertas
Saeri Kiritani
William Lamson
Liz Magic Laser
Jodie Lyn-kee-chow
Abby Manock
Glendalys Medina
Rashaad Newsome
Mary Reid Kelley
Catherine Ross
Irgin Sena
Ari Tabei
Conrad Ventur
Elizabeth Wendelbo
Rona Yefman